Ako vybrať prípravok na oči?

Podčiarknite krásu svojich očí.

Dokonale upravené oči sú výsledkom súhry niekoľkých špecializovaných produktov. Korektory a podkladové bázy pod očné tiene majú na starosti vyhladenie, zjemnenie a zjednotenie pokožky okolo očí. Rozjasňovač ju rozžiari a o konečný šmrnc a štýl sa postará dekoratívna kozmetika, ktorú môžete zvoliť podľa vlastného vkusu. 

Na čo sa zamerať

Požiadavky 

Pred návštevou obchodu sa najskôr zoznámte s jednotlivými typmi produktov a popremýšľajte nad tým, čo od nich očakávate. Označenie „prípravky na oči“ zahŕňa dekoratívnu kozmetiku na oči a obočie aj doplnkové výrobky na rozjasnenie a prípravu oblasti okolo očí na nanesenie líčidiel. 

Pri výbere podkladových báz, korektorov a rozjasňovačov zohľadnite vek a typ pleti. Ak vás začínajú trápiť vrásky okolo očí, sústreďte sa na anti-age prípravky, ktoré pokožku hydratujú, vyhladia a zredukujú drobné vrásky. 

Výhodou tohto typu produktov je tiež SPF ochrana pred nežiaducim ultrafialovým žiarením, ktoré môže spôsobiť vznik pigmentových škvŕn a vrások. Pokiaľ hľadáte vhodné líčidlá na oči na leto či športové aktivity, poobzerajte sa po vodoodolných prípravkoch, ktoré sa po prvom kontakte s vodou nerozmažú.

Konzistencia a typ balenia

Tekuté prostriedky sa výborne aplikujú a rýchlo vstrebávajú. Do jemnej pokožky okolo očí ich možno zľahka vklepať alebo jemne rozotrieť. Tekutým očným linkám treba dopriať nejaký čas, aby mohli zaschnúť. Produkty na báze krému aplikujte rozotieraním alebo vklepaním. Bez problémov nanesiete aj sýte a atraktívne pôsobiace krémové očné tiene. Hrozí však, že sa ľahko rozmažú, zlejú, vytvoria nevzhľadné linky a usadia v záhyboch oka. Z tohto dôvodu pred líčením použite podkladovú bázu, ktorá očné tiene udrží na svojom mieste. Stylingové produkty na obočie, očné tiene a očné linky bývajú dostupné vo forme gélu. Po ich aplikovaní však musíte rovnako pri tekutých dekoratívnych prípravkoch chvíľku počkať, kým zaschnú. V opačnom prípade sa rozmažú. Tuhé korektory, tiene a rozjasňovače jemnú pokožku okolo očí zväčša nepríjemne ťahajú a napínajú. Na druhej strane však disponujú intenzívnejšími krycími schopnosťami. Tiene na oči a obočie mávajú sypkú a púdrovú konzistenciu. Pri ich aplikovaní budete potrebovať štetec alebo drobnú hubku (pokiaľ nie sú súčasťou balenia). Pamätajte však, že púder sa usadzuje vo vráskach. Pred použitím týchto produktov preto siahnite po vyhladzujúcej podkladovej báze. 

Pri výbere vhodnej kozmetiky na oči zohráva nemenej dôležitú úlohu aj typ balenia. Na to, aby vám produkt dlho vydržal musíte dodržiavať hygienu. Pokiaľ je to možné, do škatuliek a téglikov nesiahajte prstami. Baktérie z vašich rúk môžu kontaminovať celý obsah. Prípravky nanášajte pomocou hubky, štetca alebo kozmetickej špachtle. 

Veľkosť balení/objem 

V tejto súvislosti sa riaďte predpokladanou frekvenciou používania výrobku. Ak ho budete potrebovať každý deň, investujte do veľkého balenia, ktoré je v porovnaní s malým väčšinou lacnejšie. V prípade príležitostného aplikovania, resp. na vyskúšanie si zvoľte menšie balenie, ktoré stihnete minúť do jeho exspirácie.

Pri nepoužitej kozmetike venujte pozornosť maximálnemu dátumu spotreby uvedenému na každom obale. V prípade otvorenej považujte za smerodajný údaj v ikonke „téglika“. Napovie vám, ako dlho po otvorení možno produkt používať (napríklad „12M“ znamená použiteľnosť 12 mesiacov od otvorenia).

oční stíny

Typy

  • Maskara – skúste popremýšľať nad tým, čo od nej požadujete. Mala by vaše mihalnice zvýrazniť, zahustiť, vykrútiť alebo predĺžiť? Trh ponúka multifunkčné maskary spĺňajúce všetky spomínané kritériá i výrobky špecializované na jednotlivé spôsoby úpravy mihalníc. Rovnako si možno vyberať aj v rámci farebných odtieňov – od klasickej čiernej cez nenápadnú hnedú až po výraznú modrú. Hnedé maskary sú vhodné na nenápadné denné líčenie, pre brunetky alebo ženy s výraznými zelenými očami. Farebná maskara poslúži v lete na zvýraznenie opálenej pokožky. V rámci každodenného skrášľovania sa najlepšie osvedčujú maskary so stredne veľkou kefkou, hustými štetinkami a zúženým koncom. 

Ak pred nanesením líčidiel použijete dvojzložkový odličovač, odličovací olej alebo iný mastný prípravok, oblasť okolo očí zbavte mastnoty pomocou micelárnej vody. Pokožku následne vysušte papierovou vreckovkou. Maskara bude lepšie držať a vyhnete sa nevzhľadným fľakom pod očami.  

  • Očné linky – existujú tekuté alebo gélové. Vynikajú mimoriadne výraznou farbou. Ich úlohou je orámovať horné i spodné viečko. Linku aplikujte prostredníctvom tenkého štetca, ktorý prenikne k línii mihalníc aj do vnútorného kútika oka. Po nanesení očných liniek musíte chvíľku počkať, kým zaschnú. Oko na niekoľko sekúnd zatvorte a nežmurkajte, aby sa linka neodtlačila na horné viečko. 

  • Ceruzka na oči – nie je natoľko precízna ako očná linka, avšak ľahšie sa aplikuje. Na trhu je k dispozícii v mnohých farebných odtieňoch. Za klasický spôsob zvýraznenia oka možno považovať čiernu. Ak ste však svetlý typ, môžete radšej siahnuť po sivej, námorníckej modrej alebo hnedej ceruzke. Budete vyzerať prirodzenejšie a vaše oči intenzívnejšie vyniknú. Pokiaľ chcete oko opticky zväčšiť, vyskúšajte bielu ceruzku. Naneste ju na vnútornú vlhkú časť očného viečka. Ružové a telové odtiene oči rozjasnia. Na trhu nájdete i drevené ceruzky, ktoré musíte pravidelne zastruhávať. Takisto máte k dispozícii vysúvacie varianty s tuhou v plastovom puzdre, ku ktorej sa dostanete ľahkým pootočením. 

  • Očné tiene – v tomto prípade si môžete vždy vybrať jednu, dve či tri farby alebo rozlične veľké paletky s celým spektrom odtieňov, ktoré možno kombinovať. V tejto súvislosti myslite na kontrast s vašimi očami. Podčiarkne ich, avšak neprehluší. Okrem farby si všímajte aj lesk a ligot. Výrobcovia ponúkajú matné, lesklé, trblietavé aj metalické očné tiene. Kvalitný produkt by mal disponovať vysokou krycou schopnosťou a intenzívnymi pigmentmi, aby vám postačilo nanesenie jednej, maximálne dvoch vrstiev. 

Modrým očiam pristane ružová, broskyňová, marhuľová, zlatá, hnedá a sivá farba. Zelené vyniknú pri tmavofialových, ružových a hnedých tieňoch. Hnedé oči najlepšie doplnia zemité prírodné i výrazné tóny, ako sú žltá, fialová, zelená či ružová. 

  • Prípravky na obočieceruzky a fixky na obočie vyplnia miesta s absenciou chĺpkov. Nanášajte ich krátkymi ťahmi. Fixky zväčša vydržia kratšie než ceruzky a musíte dávať pozor na poškodenie hrotu. Pokiaľ ide o ceruzky, máte na výber medzi výsuvnými a tými, ktoré je potrebné pravidelne zastrúhavať. Pri kúpe ceruzky a fixky na obočie dbajte na voľbu správneho odtieňa. Ďalšou možnosťou sú tiene na obočie vo forme krému či púdru. Ich súčasťou je štetec, pomocou ktorého vytvoríte požadovaný tvar a špirálovitá kefka na konečnú úpravu obočia (prečesanie a dotvorenie prirodzeného vzhľadu). Paletky pozostávajú z minimálne dvoch odtieňov, ktoré možno kombinovať. V rámci gélov na obočie sa môžete stretnúť s pigmentovanými alebo bezfarebnými prípravkami. Bezfarebné maskary s kefkou sú určené výlučne na úpravu obočia do požadovaného tvaru. Ak maskara obsahuje pigmenty, zvýrazní ho aj upraví. Pokiaľ ste majiteľom svetlého či nevýrazného obočia, ktoré si nechcete každý deň maľovať, siahnite po farbe na obočie. Jedno zafarbenie vydrí až 6 týždňov. V niektorých prípadoch je možné vytvorenie vlastného odtieňa alebo aplikovať farbu aj na mihalnice. 

  • Podkladová báza – slúžia ako podklad pod očné tiene a mala by byť prvým krokom v líčení očí. Pokožku horných viečok vyhladí, zmatní a zjednotí, takže na ne možno následne aplikovať ďalšie produkty (napríklad očné tiene). 

  • Korektor – tieto prípravky bývajú jemnejšie než bežné korektory. Pomôžu vám zakryť tmavé kruhy pod očami a zjednotiť odtieň so zvyškom tváre. Niektoré prostriedky dokonca hydratujú, jemne vyhladzujú vrásky a rozjasňujú pleť. 

  • Rozjasňovač – vo forme púdru, gélu alebo ceruzky slúži na zvýraznenie pohľadu a oči. Najčastejšie sa aplikuje do vnútorného kútika oka a tesne pod obočie. Na trhu existujú multifunkčné rozjasňovače, ktoré môžete použiť aj na lícne kosti, bradu, nos a čelo.

řasenka

Rady

Odličovanie a čistenie pleti

Základom starostlivosti o pleť je čistenie a výživa. Ak však pokožku dôkladne nezbavíte všetkých nečistôt, výživné a hydratačné látky aplikované v podobe kozmetického prípravku sa celkom minú svojmu účinku. Nepreniknú do hĺbky pleti a zostanú len na jej povrchu. Oblasť okolo očí je v tomto smere mimoriadne citlivá. Nesprávna starostlivosť môže okrem vrások viesť aj k nevzhľadným opuchom, začervenaniu, slzeniu a dokonca i zápalom očí.

Starostlivosť o očné okolie

Pri odličovaní vždy začnite očami a až následne pokračujte zvyšnými časťami tváre. Ak nosíte kontaktné šošovky, pred čistením pleti si ich vyberte. Pri kúpe odličovacieho produktu myslite na svoj typ pleti. Ak si v tomto smere nie ste istá, siahnite po prípravku na citlivú pleť. Je to stávka na istotu. Vodoodolné, výrazné a odolné líčidlá odstráňte pomocou dvojfázového prostriedku na báze oleja. Najskôr ho premiešajte a následne naneste na dva vatové tampóny. Priložte ich na oči a nechajte pôsobiť. Rozpustené líčidlá takýmto spôsobom jednoduchšie zotriete. 

Pri odstraňované dekoratívnych prípravkov postupujte jemne, od stredu oka smerom von. Proces opakujte dovtedy, kým nebude tampón úplne čistý. Zvyškov líčidiel usadených medzi riasami sa zbavíte pomocou vatových tyčiniek namočených v odličovacom prípravku. Pleť môžete dočistiť micelárnou vodou

Na oči nikdy nevyvíjajte tlak a vyhnite sa ich drhnutiu. Vatový tampón zakaždým dôkladne navlhčite prostriedkom na čistenie pokožky alebo jeho kombináciou s vodou, aby sa po tvári zľahka kĺzal. 

Takisto si dajte záležať na výbere odličovacieho tampónu. Sústreďte sa na hypoalergénne, klinicky a dermatologicky testované produkty v bio kvalite s neutrálnym pH a bez obsahu farbív. Dobrou voľbou budú v tomto smere aj konjakové hubky. Po namočení sú mimoriadne jemné a oplývajú antibakteriálnym účinkom. Pokožku vyčistia až do hĺbky a nijakým spôsobom nedráždia ani jemnú oblasť okolo očí.